Obrazy malowane na płótnie – element dekoracyjny wnętrz

Decydując się na zakup obrazu na płótnie, przede wszystkim należy zastanowić się nad kolorystyką i tematyką dzieła, które może nas zainteresować. Obraz musi pasować zarówno do wnętrza, jak i do osobowości kupującego. Osoby spokojne często wybierają pejzaże, osoby energiczne, dynamiczne sięgają po kolorowe abstrakcje. Wszyscy ci, lubiący klasykę, często sięgają po obrazy z kwiatami. Akurat te ostatnie, obrazy kwiatów na płótnie są wyjątkowo pasujące do praktycznie każdego wnętrza – jadalni, przedpokoju czy salonu.

Warto rozeznać się w powiązanej z malarstwem tematyce by wiedzieć, co kupujemy i za jaką cenę. Oto kilka podstawowych informacji, taki mini-poradnik o malarstwie na płótnie.

Najczęściej stosowane techniki

Obrazy na płótnie najczęściej malowane są farbami akrylowymi, olejnymi lub może być to wydruk. Wydruki są albo płaskie, lub też mogą imitować faktyczne malarstwo i posiadać strukturę. Często zdarza się, że obrazy drukowane trudno jest odróżnić od tych malowanych ręcznie. W tym celu należy obejrzeć boki i tył – jeśli będą widoczne niedoskonałości, ślady farby, może świadczyć to o oryginalności pracy.

Style malowania

obraz maki

Wraz z rozwojem sztuki rozwinęły się też style malarskie, ale taki podstawowy podział to malarstwo realistyczne (gdze przedmioty są odwzorowane z rzeczywistości) oraz abstrakcyjne, nowoczesne (gdzie przedmioty są przekształcone, lub w ogóle nie występują). Dobrym przykładem różnorodności stylów są obrazy kwiatów na płótnie. Aby się o tym przekonać wystarczy w wyszukiwarkę wpisać na przykład frazę: „obrazy kwiaty maki” – w wynikach szukania grafiki pojawią się setki, tysiące przeróżnych ujęć tych samych kwiatów.

Gdzie kupić obraz na płótnie?

Z pewnością w galeriach sztuki – tam mamy pewność, że prace są oryginalne, nierzadko można też poznać autorów konkretnych obrazów. Malarze często sprzedają swoje dzieła na stoiskach, w turystycznych punktach miasta (na przykład na rynkach, starym mieście). Ponadto, w centrach handlowych lub w Internecie również można kupić obrazy na płótnie, niemniej jednak, mogą one okazać się drukowane, a nie ręcznie malowane.